PersianStat.com
خانه English Version
تبلیغات
تماس باما
ثبت نام
راهنما
با تشکر از آقای فرنود حسنی که زحمت نگارش و تدوین مطالب این بخش را بر عهره گرفتند و سپاس از آقای محمد آرین بابت زحمات فراوانشان در طراحی گرافیکی و هنری سایت.
Web Statistic و آمار بازدیدکنندگان سایت
   
سرویسها و گزارشات Persianstat.com
 
جمع بندي و خلاصه آماری
تعداد بازدیدها در ساعات روز و پیش بینی روز
تعداد بازدیدهای روزانه
تعداد بازدیدها در روزهای هفته
ملیت بازدیدکنندگان
مرورگر اینترنت
سیستم عامل
وضوح صفحه نمایش و دقت رنگ آن
برنامه های نصب شده روی مرورگر کاربران
سایتهای لینک دهنده و مسیر لینکهای ورودی
کلیدواژه ها
موتورهای جستجو
محل ورود - مسیر حرکت و عنوان صفحه
 
مقدمه
با توسعه فناوري هاي مبتني بر وب دنياي کسب و کار به شدت دچار تغيير و تحول شده است. روش ها و الگوهاي سنتي تجارت، کسب و کار، بازاريابي و در کل اقتصاد با تکنيک ها و ابزارهاي فناورانه درآميخته شده اند و امکانات و فرصت هاي جديدي را براي توسعه فرايند هاي اقتصادي و بهينه سازي روند کارها فراهم کرده اند. دنياي وب و فناوري اينترنت حوزه فعاليت سازمان ها و شرکت هاي کوچک و متوسط را گسترده کرده است و بازارهاي جديدي را به روي آنها گشوده است و از اين طريق فضاي رقابتي عادلانه تري را براي آنها فراهم کرده است تا همه شرکت هاي علاقه مند په پيشرفت بتوانند از اين سکوي پرش به بازارهاي جهاني وارد شوند. وب سايت ها به عنوان گلوگاه ارتباطي مابين صاحبان کسب و کار و مردم نقش بسيار زيادي در ايجاد و تقويت اين ارتباط دارند و لازم است که برنامه هاي مفيدي از طريق مديران سايت هاي براي اين امر در نظر گرفته شود.

کشور ما نيز در چند سال اخير از رشد چشمگير کمي و بعضاً کيفي سايت هاي اينترنتي بي نصيب نبوده است و تلاش هاي صورت گرفته از سوي سازمان ها و شرکت هاي دولتي و خصوصي منجر به ظهور سايت هاي بسياري شده است. با توجه به اين که مديريت وب سايت، موضوعي است که چالش اساسي در راه اندازي، نگهداري و توسعه هر سايتي که باهدف کسب و کار در اينترنت راه اندازي مي شود، بنابراين لازم است تا مديران سايت ها به تکنيک ها و ابزار مختلفي که در فرآيند جذب، حفظ و افزايش کاربران سايت نياز است کاملاً آشنا باشند و در برنامه ريزي هاي خود از آن بهره ببرند، تا از اين طريق زمينه ايجاد و افزايش درآمدهاي اقتصادي را براي سايت و سازمان فراهم نمايند.

هر سايت اينترنتي بر اساس حجم فعاليت خود براي نگهداري به افراد مختلفي که آشنا به امور فني و اجرايي باشند نياز دارد. مدير سايت به عنوان شخصي که تنظيم کننده و هماهنگ کننده تمام اين افراد است بايد براي هر کدام از بخش هاي سايت از قبيل گرافيک، محتوا، امور فني، بازاريابي و... برنامه هاي مختلفي را تهيه و براي اجرا در اختيار همکاران خود قرار دهد. اين برنامه ها مي توانند شامل برنامه هاي روزانه، هفتگي و ماهانه باشند. تمامي اين برنامه ها در راستاي يک هدف کلي و نهايي به انجام مي رسند و آن هم بالا رفتن کارايي اقتصادي سايت است.

سايت ها زماني مي توانند خود را در سطح اقتصادي اطمينان بخشي قرار دهند که از بازديدکنندگان و کاربران و قابل توجهي برخوردار باشند. براي اين کار مدير سايت سعي مي کند مطالعه و تحقيق گسترده اي بر روي عوامل و ابزارهاي افزايش دهنده تعداد کاربران سايت انجام دهد و از اين طريق در واقع به مطالعه شرايط و موقعيت خود در بازار مجازي اينترنت مي پردازد. به عنوان مثال وي در مورد رنگ هاي به کار رفته در سايت، لوگو و ساير قطعات گرافيکي سايت، متن هاي به کار رفته و بسياري ديگر از مسائل مرتبط با سايت به بررسي و مطالعه مي پردازد.

يکي از روش ها و راهکارهايي که کمک بسيار زيادي براي بهتر شدن فرآيند مديريت وب سايت ها مي کند استفاده از گزارش ها و تحليل هاي آماري است. مديران سايت ها و مديران بازايابي شرکت ها با استفاده از گزارش هاي به دست آمده از فعاليت سايت اينترنتي مي توانند شناخت خوبي از موقعيت و تاثير فعاليت هاي خود پيدا کنند و از اين طريق نقاط ضعف و قوت سايت را به راحتي شناسايي و براي حل و تقويت آنها تغييرات لازم را در سايت اعمال نمايند و به برنامه هاي آينده و حتي استراتژي هاي سايت جهت ببخشند.
نمایش فهرست عناوین
فناوری اطلاعات و علم آمار
پيش از توسعه فناوري اطلاعات، همچون بسياري از شاخه هاي علمي و عملي، در علم آمار نيز از روش ها و ابزارهاي سنتي براي تجزيه و تحليل و تسهيل کار استفاده مي شد. اما با توسعه ابزارهاي سخت افزاري و نرم افزاري به ويژه در چند سال اخير با توسعه فناوري هاي مبتني بر وب، امکانات و ابزارهاي خوبي براي توسعه و تسهيل کارهاي آماري صورت گرفته است. از جمله مشهورترين نرم افزارهاي آماريSPSS است که از قدرت خوبي نسبت به ساير نرم افزارهاي هم نوع خود برخوردار است. نرم افزارهاي آمارگيري مبتني بر وب ابزارهاي نسبتاً جديدي براي تهيه گزارش هاي آماري در قالب هاي مختلف عددي، متني، گرافيکي هستند. ويژگي اين نرم افزارهاي اين است که بهره گيري از آنها نياز به تخصص زيادي ندارد و با اطلاعات مختصري مي توان آمار ارائه شده را دريافت و نسبت به شرايط مختلف تحليل کرد. شايد مهمترين شاخصه اين نرم افزارها را بتوان در حرکت رو به توسعه آنها در بهره مندي از هوش مصنوعي عنوان کرد.
نمایش فهرست عناوین
آمار و تحقیقات در بازاریابی الکترونیک
تحقيقات بازاريابي روشي سيستماتيک به منظور توسعه و ايجاد اطلاعات که شامل جمع آوري، طبقه بندي، تجزيه و تحليل و تهيه گزارش هاي کاربردي جهت کمک به فرآيندهاي تصميم گيري مديران بازاريابي است. علم آمار بر اساس امکانات مختلفي که براي تحليل داده ها و اطلاعات خام در اختيار دارد مي تواند دانش کاربردي لازم براي تحليل شرايط بازار را راهم کند و نيازهاي اطلاعاتي مديران را تامين کند.
مديران بازاريابي يا مديران سايت ها بايد پرسش هاي زير را براي طراحي برنامه هاي کلان و اجرايي خود با استفاده از آمار و تحقيقات مختلف تهيه کنند.

1- بازديدکنندگان سايت و فروشگاه الکترونيکي چه کساني هستند؟
2- علت خريد محصولات سايت چيست؟
3- هر کاربر چه محصولاتي و چه مقدار خريد انجام مي دهد؟
4- رقباي شرکت چه موسسه ها و بنگاهها و سايت هايي هستند؟
5- برنامه هاي تبليغاتي، بازاريابي و فروش آنها چگونه است؟(مدل کسب و کار آنها چيست؟)
6- نقاط ضعف و قوت رقبا در شرايط بازار چگونه است؟
7- کالا ها يا خدمات ارائه شده از طريق سايت چه مزيت ها و ويژگي هايي دارند؟
8- ...

اين سوال ها و سوالهاي بسياري که در اين حوزه مي توان مطرح کرد کمک زيادي به شناسايي جايگاه و موقعيت سايت ها در بازار هاي الکترونيکي خواهند کرد.
نمایش فهرست عناوین
داده کاوی و سیستمهای اطلاعات بازاریابی الکترونیک
سيستم هاي اطلاعات بازاريابي الکترونيکي مجموعه اي از عوامل نرم افزاري مبتني بر وب هستند که با استفاده از اطلاعات اعضا سايت و کاربران اينترنت و منابع داخل و خارج سازمان، روش هاي جمع آوري و طبقه بندي اطلاعات، روش هاي تجزيه و تحليل اطلاعات، تکنيک هاي بازاريابي، برنامه ريزي، روش هاي کنترل صحت و ثمربخشي فعاليت ها و بالاخره ارزيابي و تغييرات و اصلاحات تصميم گيري هاي و راهبردهاي بازاريابي سايت ها و فروشگاه هاي الکترونيکي را به اجرا در مي آورند. در اين روش سيستم با استفاده از بانک اطلاعات دقيق، قوي و تخصصي خود ارتباط معنا داري بين فعاليت هاي تک تک کاربران و سايت برقرار مي کند. فرآيند داده کاوي با هدف توسعه و کاربري آمار در تکنيک ها و تاکتيک هاي بازاريابي هم مبتني بر سيستم و هم به صورت دستي قابل اجرا هستند.

موفق ترين نمونه سيستم هاي بازاريابي الکترونيکي مبتني بر داده کاوي در سايت www.amazon.com به عنوان بزرگترين فروشگاه الکترونيکي کتاب قابل بررسي است. در اين سايت شما براي خريد بايد فرم هاي اطلاعاتي خاصي را پر کنيد و از آن پس به هنگام ورود به سايت با شناسه خاصي براي سيستم قابل تشخيص خواهيد بود. سيستم از طريق بررسي ها و تحليل هاي خود اطلاعات کاربر را طبقه بندي مي کند و بين اطلاعات کاربر جديد و اطلاعات مربوط به کالا و خدمات سايت ارتباط بر قرار مي کند.
نمایش فهرست عناوین
آمار و اهمیت داده های آماری در مدیریت وب سایت
صنعت فناوري اطلاعات از جمله صنايع بسيار پر هزينه و در مقابل بسيار درآمد زاست. از آنجا که تداوم هر حرکت و تلاشي در اين عرصه بدون توجه به شرايط و اصول اقتصادي غير ممکن است بنابراين در مديريت وب سايت ها که به عنوان قلب تپنده اقتصاد هر سازماني در محيط مجازي محسوب مي شوند بايد توجه زيادي به چرخه مالي و اقتصادي سايت و درآمدزايي آن داشت. همانطور که در مقدمه اشاره کرديم حضور و فعاليت کاربران و بازديدکنندگان در سايت بزرگترين و مهمترين عامل در رسيدن به هدف درآمدزا شدن سايت ها است. از آنجا که انجام هر کار اقتصادي بدون توجه و مطالعه رويکردهاي علمي و آماري بسيار پرخطر و هزينه زا است بنابراين لازم است تا مديران سايت ها با نگاهي ويژه موضوع رويکردهاي آماري را در هدايت سايت ها مورد توجه قرار دهند. مهمترين نکته قابل بررسي، استفاده از آمار براي شناخت و پيش بيني امکانات و نيازهاي فعلي و آينده کاربران سايت است.

مطالعات آماري در مورد کارکرد بخش هاي مختلف يک سايت در دو فاز مختلف صورت مي گيرد:

1- پيش از آغاز به کار سايت
2- در جريان راه اندازي، هدايت و نگهداري سايت

فاز پيش توليد سايت اختصاص به بررسي و بهره برداري از آمار و اطلاعات و تجربه هايي دارد که سايت هاي مختلف ديگر به دست آورده اند. در اين شيوه مدير سايت بايد با انتخاب حداقل 10 سايت موفق و 10 سايت ناموفق بر اساس روش ها و استراتژي هاي به کار برده شده از سوي مديران آنها، چک ليستي از علل موفقيت و ناکامي آنها تهيه کند.

اين چک ليست مي تواند شامل اطلاعات مربوط به ساختار گرافيکي، حجم کمي و ساختار کيفي مطالب محتوايي، به روز رساني، زبان و.... سايت ها باشد.

مديران با مطالعه اين اطلاعات و بررسي راهکارهاي موفقيت آميز و روش هايي که منجر به شکست مي شوند مي توانند راهکارهاي مناسبي براي تعيين ساختار سايت و فرايند هاي کاري آن پيش بيني و به اجرا بگذارند.

در فاز هدايت و نگهداري مسئله توجه به آمار و بهره برداري از آن بسيار پر اهميت تر و حياتي تر خواهد بود. چرا که تنها را برگشت قبول شکست اقتصادي و هزينه هايي است که در اين راه صرف شده است. بنا براين لازم است که مديران سايت ها از ابزارها و روش هايي که در مورد آنها توضيح داده خواهد شد استفاده کنند و به راهبردهاي خود پويايي ببخشند. آمار به مديران سايت ها کمک مي کند در زمان کوتاهي بتوانند شرايط و تغييرات خواسته هاي بازار و مشتريان(کاربران) را شناسايي کنند و خيلي سريع فعاليت هاي سايت را با آن هماهنگ سازند.
نمایش فهرست عناوین
سیستم گزارش گیری و کاربردهای آن
سيستم هاي آمارگيري و گزارش دهي توسعه داده شده بر مبناي وب طي چند سال اخير از رشد فني و کمي خوبي برخوردار بوده اند اين سيستم ها از کم هزينه ترين و آسان ترين شيوه ها در تحقيقات بازايابي الکترونيکي هستند امکانات گزارش گيري آماري به 3 روش قابل استفاده هستند:

الف- از طريق سرويس هايي که شرکت ارائه دهنده خدمات هاستينگ به سايت ها ارائه مي دهد و معمولاً جزو امکانات رايگان سايت محسوب مي شود.

ب- سيستم هاي رايگان سايت هاي ارائه دهنده سرويس هاي آماري:

اين سرويس ها که از انواع ساده اين سيستم ها هستند معمولاً به صورت رايگان ارائه مي شوند و همه مديران سايت ها و گردانندگان وبلاگ ها مي توانند از آن براي هدايت کارهاي خود استفاده کنند

ج- سيستم هاي حرفه اي سايت هاي سرويس دهنده که مديران علاقه مند به کسب گزارش هاي آماري و تحليلي اختصاصي در سطح حرفه اي با امکان عضويت و پرداخت هزينه هاي ماهانه مي توانند از اطلاعات ارائه شده بهره گيرند.

با گسترش فارسي سازي سيستم هاي رايانه اي، نمونه هاي فارسي شده اين گونه سيستم ها نيز در برخي از سايتهاي ايراني ارائه شده اند. سيستم هاي گزارش گيري با اطلاعات متنوعي که در اختيار شما قرار مي دهند؛ مي توانند در دوران آزمايشي توسعه وب سايت اطلاعات خوبي را براي تعيين تاکتيک ها و برنامه هاي سايت به شما بدهند.
نمایش فهرست عناوین
سایت فارسی زبان
براي استفاده از اطلاعات و آماري که اين سايت ها از طريق سيستم هاي خود در اختيار شما مي گذارند مي توانيد به عضويت آنها درآييد و با استفاده از شناسه و گذر واژه خود وارد قسمت ثبت نام براي سيستم گزارش گيري وب سايت شويد. روند ثبت نام در همه اين سايت ها با پر کردن فرم هايي طي خواهد شد و اطلاعاتي همچون نام وب سايت، آدرس آن، نام شما، پست الکترونيک، تصوير(آيکن) دلخواه شما براي نمايش نمادي از سيستم در گوشه اي از صفحات سايت خودتان و... از شما خواسته خواهد شد.

پس از ثبت نام و ارائه اطلاعات لازم، سيستم چند خط کد از طريق سايت يا ايميل در اختيار شما خواهد گذاشت که شما مي توانيد اين کد را در تمام صفحات سايت خود ما بين تگ های <body>و</body> قرار دهيد. در هنگام بارگذاري صفحه سايت شما در مرورگر رايانه بازديدکننده، اطلاعات مختلفي از او به وسيله اين سيستم تهيه و ثبت مي شود. اين سيستم ها همچنين به شما اين امکان را مي دهند تا با استفاده از گذرواژه مانع مطالعه اطلاعات توسط ديگران شويد. براي بررسي و آشنايي بهتر ما يک سايت را به عنوان نمونه انتخاب کرديم و گزارش هاي آماري مختلفي که سايت ها ي آماري در اختيار مدير سايت قرار مي دهند را بررسي کرديم.
نمایش فهرست عناوین
Persianstat.com چیست ؟
این سرویس تحليل گر و گزارش دهي آماري به تازگي توسط گروه سايت هاي پرشين بلاگ راه اندازي شده است. با توجه به تعداد بالاي سايت هاي فارسي و تغيير نگرش مديران سايت ها به افزايش کارايي کسب و کار خود با بهره گيري و مديريت صحيح سايت ها، احساس نياز زيادي به يک سايت تحليلي و گزارشي براي ارائه برخط اطلاعات آماري وجود داشت. علي رغم تجربيات جالب توجه گذشته را اندازي سايتي با فعاليت هاي جامع ضروري به نظر مي رسيد. سايت پرشين است با ارائه گزارش بازدید های روزانه، موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان، تکنولوژی های استفاده شده، گزارش از صفحات لینک داده شده و گزارش نحوه ورود بازدیدکنندگان، امکان مناسبي را به کاربران فارسی زبان و مدیران وب سایت ها و وبلاگهای فارسی براي تهيه گزارش های ریز و دقیق مي دهد.

اين سايت از اول اسفند ماه فعاليت خود را آغاز کرده است و در گام اول همه وبلاگ هاي پرشين بلاگ پس از اولين بازسازي به طور خودکار به اين سيستم مجهز مي شوند.

در این سایت می توانید علاوه بر آمارهایی که در بالا ذکر شد از آمارهای دقیقی مانند :

1 - تعداد بازدید های یونیک
2 - پیشبینی تعداد بازدید هر روز
3 - درصد مرورگرهای استفاده شده
4 - درصد سیستم عامل های استفاده شده
5 - ابعاد مشاهده
6 - عمق رنگ
7 - برنامه های نصب شده روی مرورگر
8 - پراکندگی بازدیدها در قاره ها
9 - پراکندگی و آمار بازدیدها در کشورها
10 - صفحات و سایت های لینک داده شده
11 - موتورهای جستجو
12 - کلمات کلیدی جستجو شده
13 - نحوه ورود بازدیدکنندگان به سایت
14 - نحوه ورود بازدیدکنندگان از طریق صفحات داخلی

و... استفاده کنید.
نمایش فهرست عناوین
کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سایتهای پرشین بلاگ می باشد.

Adsready.com X